Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?
Można je kupić wszędzie- na stacji benzynowej, w markecie, w kiosku. Są dostępne bez recepty, a ich ceny nie są wygórowane. To powoduje, że Polacy zażywają coraz więcej leków przeciwbólowych. Nie zawsze jest to konieczne, jednak szybkie tempo życia i duży stres, często powodują, że zamiast po prostu odpocząć, położyć się na chwilę i poczekać, aż ból ustąpi, sięgamy po pigułkę. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby taka sytuacja występowała sporadycznie. Jednak zbyt częste przyjmowanie leków na ból może powodować poważne konsekwencje. Przeczytaj, jak przyjmować je z głową, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.
Dobierz odpowiedni lek
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych środków przeciwbólowych. Różnią się one między sobą rodzajem substancji czynnej. Dobranie właściwego leku do konkretnego rodzaju bólu jest kluczem do sukcesu, spowoduje bowiem, ze ból minie szybciej i nie będzie konieczne przyjmowanie dużych dawek preparatu.
Jeżeli przyczyna bólu nie leży w stanie zapalnym, najlepiej będzie sięgnąć po najbezpieczniejszy i najłagodniejszy dla żołądka, paracetamol. Okaże się on skuteczny przy pozabiegowym bólu zęba, bólu głowy, bólu mięśni w przebiegu grypy lub po zabiegach takich jak usunięcie migdałków.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Z kolei, gdy cierpisz na przewlekłe bóle kostno-stawowe spowodowane na przykład zwyrodnieniami stawów lub chorobą kręgosłupa skorzystaj z najskuteczniejszego w tej sytuacji naproksenu lub leku zawierającego diklofenak. Będą one również dobrym wyborem w przypadku różnego rodzaju kontuzji.
Przy bólach o dużym nasileniu (również po złamaniach czy zabiegach operacyjnych) doskonale sprawdzi się metamizol, czyli popularna pyralgina. Możesz się nią wspomóc także, jeśli cierpisz z powodu bardzo bolesnych miesiączek bowiem, oprócz efektu przeciwbólowego, ma ona również działanie rozkurczające mięśnie macicy.
Kiedy bólowi towarzyszy stan zapalny (na przykład mięśni, tkanek około zębowych) przyjmij lek zawierający kwas acetylosalicylowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne.
Jeżeli oprócz stanu zapalnego, występuje też gorączka, zażyj ibuprofen. Można go podać także małym dzieciom.
Zwróć szczególną uwagę na dawkowanie
Informację o tym, jaką dawkę leku możesz przyjąć jednorazowo oraz w ciągu doby znajdziesz w ulotce. Przestrzegaj również minimalnego odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi dawkami środków przeciwbólowych. Nigdy nie łącz też ze sobą różnych leków przeciwbólowych ani tych zawierających tę samą substancję aktywną, ani odmienną. Może się to okazać zgubne dla nerek i wątroby. Łatwo możesz też pomylić się i przedawkować któryś z leków.
Leki na ból nie są obojętne dla naszego żołądka, dlatego niezwykle istotny jest także sam sposób ich przyjmowania. Aby nie zaszkodzić delikatnej śluzówce układu pokarmowego, staraj się nigdy nie przyjmować preparatów przeciwbólowych na czczo. Znacznie bezpieczniej będzie, jeśli zrobisz to po posiłku. Równie ważne jest to, czym popijasz tabletki. Najodpowiedniejsza będzie zwykła czysta woda. Nigdy nie używaj do tego soków owocowych (zwłaszcza z cytrusów) ani produktów mlecznych (mleko, jogurt, kefir, maślanka). Mogą one wejść w reakcję z lekiem i spowodować niekorzystne dla zdrowia skutki uboczne takie jak zgaga, mdłości, ból brzucha, nagły spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.
Jeżeli na stałe przyjmujesz jakieś leki, koniecznie przeczytaj, czy na ulotce nie ma informacji o ich interakcji ze środkiem przeciwbólowym, który masz zamiar zażyć. Jeśli jest, zrezygnuj z niego. Nie warto ryzykować zdrowia i życia.
Kiedy cierpisz z powodu ostrego lub przewlekłego bólu, zamiast ciągle tłumić go powszechnie dostępnymi środkami, lepiej udać się do lekarza i zdiagnozować jego przyczynę. Nie zwlekaj. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej uwolnisz się od dolegliwości, a branie leków na ból przestanie być koniecznością.
Zobacz także: